Опубликовано: 25.11.2017 13:28:24

Вшановуючи пам'ять жертв голодоморів, ми повинні знати, розуміти і пам’ятати про те, що неодноразова масова загибель українців від голоду була спрямована на геноцид нашої нації в той час, коли українці не мали своєї державності. Але ще більше ми повинні розуміти, що у втраті своєї державності більше всього були винуваті самі українці. Це ж саме українці Микола Щорс, Василь Боженко, Юрій Коцюбинський, воюючи проти українців Володимира Винниченка, Симона Петлюри, Петра Болбочана, а всі перераховані разом – проти українця Павла Скоропадського – всі вони знищили українську державність на початку ХХ століття. В середині ХХ століття українці також воювали один проти одного – одні в армії Сталіна, інші в ОУН-УПА. І навіть в самій УПА бандерівці воювали проти мельниківців, проти УПА «Поліської Січі» Тараса Бульби-Боровця – і до цього часу воюють, навіть у вигнанні, десь там в канадах і америках.

Можна згадати і часи більш давні, коли Іван Мазепа віддав Петру Першому на страту Василя Кочубея, а отамана Семена Палія – на заслання в Сибір. І саме Семен Палій, терміново привезений з Сибіру, зіграв вирішальну роль у перемозі Петра Першого під Полтавою в 1709 році, коли українці також мали шанс отримати свою державність.

Так, раз за разом втрачаючи державність через взаємопоборювання, українці потім отримували геноциди і голодомори. Повертаючись в наш час – Україна за 20 років незалежності втратила більше 10 мільйонів населення. Хіба це не геноцид? І хто тому винуватий? Уже не зовнішній ворог, уже ми самі себе знищуємо. Добровільно. Своїми сварками і політичною боротьбою один проти одного. І тому як ніколи сьогодні актуальні слова Тараса Шевченка:

Обніміться ж, брати мої. Молю вас, благаю!

Чи не так?

Анатолій Герасимчук