Навіщо зіштовхувати лобами мирний люд?

12.10.2013 14:22:53

Наближається 14 жовтня — 71–ша річниця створення Української повстанської армії (УПА). Річницю цієї події останніми роками стали активно відзначати. Але чим викликана увага до цієї дати, знають далеко не усі. Хотілося б трохи заглянути до історії цієї події: УПА була створена 14 жовтня 1942 року за рішенням політичного проводу ОУН для захисту мирного населення України від знущань німецької окупаційної влади та більшовизму. УПА стала широкомасштабним рухом опору, який був непогано організованим, мобільним, скоординованим і являв собою дійсно партизанську армію. Зброю, боєприпаси, уніформу діставали в бою з нацистами і більшовиками. УПА володіла сіткою підпільних військових навчальних закладів. Також у кожному військовому підрозділі перебував священик, котрий виконував функції капелана. Велика увага в Українській повстанській армії приділялась моральному вихованню її бійців, зокрема культивуванню традицій українського війська.

У повстанців було прийнято відзначати такі свята, як День Злуки, свято Листопадового Чину (1 листопада), День проголошення Акту відновлення української держави (30 червня). Існували і особливі повстанські свята — День Героїв (остання неділя травня) та Свято Зброї (31 серпня — день звільнення Києва від більшовиків 1919 року). Пізніше святкування Дня Зброї було перенесене на 14 жовтня — Свято Покрови, а згодом стало днем заснування УПА. Особливі свята святкувались за участю представників Проводу ОУН за обов’язкової служби божої та промови капелана й політвиховника.

Сьогодення ставлення до історії УПА в суспільстві коливається між позитивним (борці за незалежність) і протилежним (німецькі колаборанти). Оцінка цих істотно різних думок часто спирається на пропагандистські штампи обох сторін. Питання про офіційне визнання УПА воюючою стороною у Другій світової війні та пов’язане з цим питанням надання ветеранам УПА пільг на державному рівні, досі невирішене. Річниця створення УПА в Україні офіційно святкується, починаючи з 2005 року.

Як би там не було, це наша історія, наше минуле і щось в ній змінити ми не в змозі! Але і в наш час окремі радикально налаштовані групи намагаються використовувати славетні та трагічні сторінки нашого історичного минулого для досягнення власних маргінальних цілей. Такі псевдо патріоти спекулюють історією так як потрібно їм, а не так як це відбувалося у дійсності, їх цікавить лише «кінцевий» результат (адже протягом року нікому немає діла до цих подій, а ближче до жовтня всі одразу стають «патріотами»). І прикро, що таким чином, замість вшанування нашої славетної історичної спадщини у цей день пересічні українці втягуються у конфлікти зрозумілі тільки окремим занадто «совєтським» громадянам (за спостереженням автора, протягом останніх років 14 жовтня постійно виникають конфлікти між націонал–патріотами та особами, що ностальгують за країною рад…).

Одне цікавить, навіщо зіштовхувати лобами мирний люд та маніпулювати ними немов маріонетками у відомій лише обмеженій купці ляльководів виставі, чому б не навпаки — залишити ворожнечі минулого, прийти до єдиної думки, знайти компроміси та разом будувати самодостатню й сильну державу, за яку боролися і вояки УПА, і бійці Радянської армії!

Буде добре, якщо кожна ОСОБИСТІСТЬ задумається чого вона хоче в майбутньому та до чого можуть призвести необдумані вчинки!

Олександр Сушко, м. Донецьк