Зірки досяжні

05.09.2013 20:19:50

20–22 серпня 2013 р. в м. Ужгороді на Закарпатті відбувся Перший Міжнародний інтегрований фізкультурно–мистецький фестиваль «Зірки досяжні» в рамках реалізації Всеукраїнської програми Національної Асамблеї інвалідів України (НАІУ) «Сприяння розвитку громадського руху молоді з обмеженими фізичними можливостями в Україні».

Його учасниками стали понад 120 осіб з інвалідністю, супроводжуючі та волонтери, які з’їхались до Ужгорода не тільки з різних регіонів України, а ще й з Угорщини, Польщі та Словаччини. Маріуполь представляла делегація Донецької обласної громадської організації «Асоціація греків–інвалідів «Філос». Потрібно відзначити, що фестиваль «Зірки досяжні» проводиться на Закарпатті вже втретє, починаючи з 2010 року, але тільки цього року він набув статус Міжнародного.

Фестиваль відбувся завдяки його організаторам — Всеукраїнській громадській організації «Національна Асамблея інвалідів України» (голова Валерій Сушкевич, народний депутат України) та громадській організації «Спілка туризму для осіб з обмеженими фізичними можливостями «Відродження» з Ужгорода (голова Олександр Казьміров), при підтримці Закарпатської облдержадміністрації та Мукачівської Православної єпархії.

Програма фестивалю була досить насиченою і передбачала проведення Святкового маршу вулицями м. Ужгорода, концерту на честь його відкриття, круглого столу, а також сходження учасників на гору Полонина Руна (с. Липовець, Закарпатська обл.).

Вже в день приїзду, 20 серпня, в малій залі засідань Закарпатської облдержадміністрації (м. Ужгород) відбувся круглий стіл «Доступність сфери туризму та рекреації для людей з інвалідністю: реалії та перспективи». Були заслухані доповіді керівників громадських організацій про розвиток в сфері туризму з висвітленням їхнього особистого досвіду роботи та виникаючих проблем і труднощів. В своєму виступі голова ДОГО Асоціації греків–інвалідів «Філос» Ольга Партакела з Маріуполя акцентувала увагу на доступності відпочинку людей з обмеженими можливостями в Греції та острові Крит. По закінченні виступу презентувала каталоги, записники, буклети, диски з грецькою музикою присутнім представникам Закарпатської ОДА та НАІУ. Надалі відбулося обговорення питань доступності, напрямів і перспектив розвитку туризму для людей з особливими потребами з метою його популяризації як ефективного способу оздоровлення, лікування, фізичного самовдосконалення, сприяння їх інтеграції в соціум, виховання толерантного відношення до представників усіх верств населення.

Цього ж дня відбувся святковий марш вулицями Ужгорода. Радість, хвилювання і захоплення викликала у нас прогулянка по найдовшій в Європі Липовій алеї, яка в’ється вздовж річки Уж. Увечері того ж дня у Ляльковому театрі Ужгорода на честь відкриття фестивалю відбувся святковий концерт, на якому виступили його учасники і колектив Недільної школи Свято–Успенського храму села Дубриничі, що на Перечинщині. Олександр Стельмаченко з Маріуполя завзято виконав «естрадно–музичне попурі» сучасних мелодій та свою авторську пісню.

Другого дня відбулося сходження всіх учасників на гору Полонина Руна. Сходження мало глибокий символічний зміст для учасників фестивалю. Всім учасникам заходу потрібно було самотужки здолати відстань близько 1 кілометра, аби дістатись до раніше встановленого Хреста на горі Полонина Руна на висоті 1486 м. А найбільшу частину гірських доріг ми підкоряли, коли їхали — спочатку на автобусах, а потім на бортових машинах. Скажу вам чесно, що коли піднімались на гору — іноді такий жах закрадався в серце, але й адреналіну, гордощів було вдосталь. А ще нас підбадьорювали посмішки та впевненість наших волонтерів — священиків. Дякуємо їм за їх постійну підтримку і допомогу нам! Ми бачили і розуміли те, що вона дуже часто була такою нелегкою для них.

Разом легше, ми це змогли, ми перемогли — не тільки відстань 1486 м, а й самих себе! Всі піднялись на верх гори! І якісь зовсім незвичні почуття заволоділи нами. Ми пишалися тим, що як учасники сходження на гору Полонина Руна стоїмо разом, приймаємо участь в освяченні раніше установленого на горі поклонного Хреста, тримаємо прапор України, а нижче нас пропливають білі хмари. В душі — спокій, а на серці — так світло і гарно, що слова молитви до Бога самі злітають з наших вуст!

Фестиваль відбувся! Залишилось подякувати його організаторам: ВГО «Національна асамблея інвалідів України» і ГО «Інва–тур «Відродження», Закарпатській ОДА і всім людям, причетним до цієї справи, за надану нам можливість участі в ньому, за свято і звершення наших мрій. До нової зустрічі, гора Полонина Руна, Фестиваль 2014 року!

Ольга ПАРТАКЕЛА,
голова Донецької обласної громадської організації
«Асоціація греків–інвалідів «Філос»