Вечір у «Печерському редуті»

31.05.2017 17:14:27

Редут — слово архаїчне. Ще три роки тому мало хто згадав би, що воно означає  “Укріплення у полі, оточене земляним насипом. Споруджувалось для захисту бійців від ворожого вогню й зручнішої стрільби з окопу, траншеї.” Тепер війна стала несподіваною реальністю для нас, навіть для тих, хто мешкає далеко від зони проведення бойових дій. Не дивно, що затишна кав’ярня у центрі  Києва неподалік Головного клінічного військового госпіталю має назву “Печерський редут”.  Адже тут охоче зустрічаються бойові побратими. І створили його, працюють у “Редуті” демобілізовані учасники АТО. Віктор, бармен, в час служби на бойових позиціях у Луганській та Донецькій областях був старшим кухарем дивізіона,  нинішньою  роботою задоволений, любить дарувати людям гарний настрій. Назва визначила головне завдання закладу — захищати, але тепер захищати від занепокоєння, проблем, болю фізичного і душевного.

Розповідає Володимир Ющенко, засновник “Редуту”: “Хлопці, які лікуються у шпиталі, бувають у нас частенько. Комусь відвідати кав’ярню допомагають волонтери, хтось приходить сам.  Лікарі  вважають позитивним моментом, який сприятиме швидшому одужанню, можливість бувати за межами медичного закладу. Бо, який би не був гарний шпиталь, все ж, перебуваючи там, відчуваєш певну пригніченість. А опиняючись у іншій атмосфері, людина отримує заряд позитивної енергії, зміцнюється її віра у якнайшвидше одужання. Хто не був в АТО, той не розуміє, як там важко. Фізично і морально. На щастя є волонтери. Їхня допомога і сьогодні необхідна військовим, а три роки тому саме вони врятували армію.  Інколи волонтери запрошують хлопців зі шпиталю на наші вечори, оплачують замовлені страви. Сьогодні ми просто розмістили у Фейсбуці оголошення про музичний вечір, сподіваємось, відвідувачі не забаряться. Для присутніх співатиме Всеволод Стеблюк.”

Коли до “Редуту” зайшов Всеволод, у залі відразу якось потеплішало. Цей доброзичливий, усміхнений чоловік буквально випромінює позитивну енергію.  Стеблюк —  бард, громадський діяч, воєнний медик, доктор медичних наук, професор, заслужений лікар України, заступник начальника Української військово-медичної академії з клінічних питань, Народний Герой України, кавалер ордену Свободи. Після Майдану вступив до батальйону “Миротворець”, очолив медслужбу батальйону. Під Іловайськом, на виході з “коридору смерті” врятував понад 80 поранених бійців. Створив перший в Україні Центр психофізчної реабілітації при Військово-медичному клінічному центрі професійної патології військовослужбовців Збройних Сил. На каналі “Телевсесвіт”регулярно виходить його програма “Додому”. Доки Всеволод наладжував гітару, Наталя, курсант військово-медичної академії захоплено розповіла мені, як проникливо він співає, що пісня — це і  його зброя, і ефективні ліки  для тих, хто їх потребує.

Зазвучала пісня. Присутні підспівували. І всі ми відчували, що розмовляємо з другом. Він розповів про те, що думаємо і відчуваємо ми. Стало легко і затишно, з’явилася впевненість, що Перемога Миру над війною вже близько.

На музичний вечір завітали співробітники  Центру травмотерапії “Повернення”. Психолог  Катерина Проноза   вважає дуже гарною ідею об’єднати людей, які пережили однакові чи схожі обставини — військові дії, розставання з родиною. “Люди тут зустрічаються у затишній атмосфері, обмінюються інформацією, обговорюють питання, які їх хвилюють, просто відпочивають. Радує те, що засновники “Печерського редуту” роблять акцент саме на спілкуванні, відпочинку, в якому випити — не головне. Ми знаємо, що здавна люди звикли долати психологічні проблеми з допомогою алкоголю. Але це згубний шлях. Сучасна людина має знати про можливість отримати фахові рецепти вирішення складних життєвих ситуацій. А учасник АТО, розмовляючи тут з побратимами, усвідомлює, що не він один переживає певний психологічний дискомфорт, що  це не хвороба, а зустріч з психологом не схожа на візит до лікаря. Тому мене радує, що цей заклад, який відвідують не лише військові, а й цивільні, не є такою собі “наливайкою”. Тут комфортно, смачно, сюди хочеться прийти знову. Краще створювати  мир  серед  війни, ніж  приносити у  мирне  життя  напругу,    жорстокість і абсурдність  війни.  Цивільні, які приходять сюди, вони бажають нашим захисникам здоров’я, моляться за них, допомагають армії чим можуть. Ми разом наближаємо омріяний мир. Дуже важливо розуміти, що інтеграція у мирне суспільство починається з прощення інших людей і себе, усвідомлення того, що ти зробив все, що міг. Питання психологічної адаптації часто відсуваються на другий план, тому що люди думають, що вони самі здатні впоратися з цим. Тому необхідно вмотивовувати себе, і бути впевненим, що фахова допомога буде ефективною. Я можу сказати, що сьогодні військових психологів не вистачає. Тому що тих, хто потребує допомоги багато, і психологу часом складно знайти час для відпочинку. Я прийшла на цей вечір, щоб відновити витрачену під час роботи енергію. ”

До розмови приєдналася Оксана Хмельницька, психолог, травмотерапевт Центру  “Повернення”: “До нас  нерідко звертаються тимчасово переміщені особи. Сьогодні частіше із питаннями, які не є наслідками кризової ситуації. Батьків турбує поведінка їхніх дітей. Коли ми починаємо з ними спілкуватися, часто  виявляється, що проблеми у сім’ї значно складніші, саме вони й породили незрозумілу дорослим поведінку дітей.  Загальну пораду щодо психологічного відновлення, вирішення проблем, пошуку себе  дати складно, необхідно зустрічатися з людиною, для цього і створений наш центр. Для учасників АТО, волонтерів, тимчасово переміщених осіб – консультації безкоштовні. Психологічні проблеми потрібно вирішувати, бо нервова нестабільність провокує загальні захворювання. Вважаю, що сьогодні важливо впровадити державну програму психологічної підтримки наших громадян.”

На вечорі також прозвучали патріотичні та ліричні пісні у виконанні лікаря і письменника Олександра Стражного та лейтенанта медичної служби Наталі Ренкас.

Ветеранам АТО, які завітали сьогодні до “Редуту”, між іншим, не вперше, сподобались пісні, привітні, товариські психологи, а також ідея Володимира Ющенка розміщувати на сторінці “Редуту” у Facebook оголошення тих, хто шукає своїх бойових побратимів. Нехай це буде місцем зустрічей, яке змінювати не варто.

Лариса Бондаренко

Фото Володимира Ющенка