Любити красу рідної землі

13.04.2017 15:52:49

Пригадуєте Шевченкове: “Встала весна. Чорну землю сонну розбудила.
Уквітчала її рястом, барвінком укрила…”

Коли ще Тарас був маленьким хлопчиком, він навчився любити красу рідної землі, милуватися нею. Сьогодні вчителям та батькам маленьких громадян України важливо плекати у серцях дітей це почуття любові до рідної землі, краси її природи, навчити берегти тендітні рослини — первоцвіти. Просто радіти, побачивши гарну квітку, поділитися своїм захопленням з іншими, не зривати, не губити, не привласнювати цю красу лише собі. Помилуватися, як бджілки збирають з перших квітів нектар.

Коли я говорю зі своїми учнями про перші весняні квіти, намагаюсь, щоб включалися всі органи чуттів дитини: і зорова, і слухова, і емоційна, і тактильна (на дотик) пам’ять. Тому ми слухаємо, як гудуть бджоли на квітах, роздивляємось, як виглядає квітка, вчимо вірші, пісні про красу природи, відгадуємо загадки, малюємо квіти, виготовляємо подарунки з паперовими первоцвітами. Виготовивши квіточку власноруч дитина відчує потребу оберігати рослини у природі.

У нашій степовій зоні вже квітнуть зірочки жовті, їх ще називають гусячою цибулькою, ряст, або чубарка — це рожеві квіти, хоча рястом в Україні називають і просто зелену травичку. Незабаром прокинеться загадкова синя квітка сон.

Хоч мої першокласники ще маленькі, а вправно відгадують загадки про ці квіти та про підсніжники, проліски, крокуси, які ростуть у нашому рукотворному диві — Великоанадольському лісі. Діти знають, що ліс у степу виростили люди, і це добрий приклад того, як треба турбуватися про довкілля.

Сьогодні ми маємо можливість милуватися чудовими першими весняними квітами у природі. І щоб так було завжди, щоб вони радували і дітей наших дітей, давайте візьмемо за правило не зривати квіти. Краще зробити фотографію, малюнок, вишити квітку, або виготовити із бісеру, запросити друзів на квітучу галявину і милуватися разом красою.

Щоб нам завжди було добре, дослухаймось до поради поета Михайла Пляцковського, він родом з нашого Донецького краю:

Не треба квіти зривати,
Хай буде красива Земля.
Не букети навчись дарувати,
А чудові квітучі поля!

Світлана Миколаївна Кот, вчитель початкових класів
Володимирівської ЗОШ № 1 Волноваського району
Донецької області