«Георгіївська» стрічка – символ російських націоналістів, що воювали на стороні гітлерівців

08.05.2020 16:35:22

Напередодні 75-тої річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні представники терористичних організацій «ДНР/ЛНР» у Донецьку та Луганську влаштовують роздачу усім бажаючим т.зв. «георгіївських» стрічок, флеш-моби у соціальних мережах, а т.зв. громадський рух «Мир Луганщині» організовує розписи будівель у кольори цієї стрічки.

Московські пропагандисти вважають, що ця помаранчево-чорна стрічка символізує перемогу над нацизмом у Другій світовій війні.

Але, що насправді символізує цей елемент ідеологічної експансії Московії проти інших незалежних країн?

Як пояснює Український інститут національної пам’яті, Георгіївська стрічка з’явилася в 1769 році при правлінні імператриці Катерини ІІ. Тоді це була найвища військова нагорода Російської імперії, яку отримували офіцери за бойові заслуги. Однак, коли в 1917 році більшовики прийшли до влади, всі імперські георгіївські нагороди, а їх був цілий комплекс, припинили офіційне існування.

Натомість у білогвардійській еміграції їх використовували.

Під час Другої світової війни ними народжували білогвардійців, які воювали в складі військ нацистської Німеччини. Георгіївськими кавалерами були начальник главку козачих військ третього Рейху генерал Петро Краснов, группенфюрер СС Рудольф Бангерський, группенфюрер СС Андрій Шкуро та інші. До того ж, більша частина цих георгіївських кавалерів служила в «русском корпусе», який воював проти партизан в Югославії та відзначився надзвичайною жорстокістю. Тож оці георгіївські нагороди – це символи колабораціонізму, тобто тих, хто воював за нацистську Німеччину. Відомо, що Георгіївський хрест був символом Російської визвольної народної армії, яка потім перетворилась на бригаду СС і в 1944 році брала участь у придушенні повстання у Варшаві. Причому проти цивільного населення вони діяли настільки жорстоко, що окремих військовиків РВНА есесівці навіть розстрілювали.

Спроби утвердити гвардійську стрічку під назвою “георгіївська” як символ перемоги над нацизмом розпочалися 2005 року в Росії. З ініціативи державної інформаційної агенції “РИА Новости” стартувала однойменна акція. За задумом, вона мала стати символом “Перемоги” і пов’язати радянську історію з військовою славою дореволюційної та сучасної Росії.

Ототожнення георгіївської та гвардійської стрічок у ході акції стало, по суті, спробою монополізувати перемогу над нацизмом, представити її як суто національну російську. Внесок інших народів, у тому числі українського, нівелюється. Однозначно про виключну роль росіян та Росії у Великій Вітчизняній війні заявив Володимир Путін 2010 року. Таким чином, чорно-оранжева стрічка використовувалася у символіці Російської імперії, білогвардійському русі, радянських нагородах наприкінці та після Другої світової війни, а також у сучасних російських відзнаках. У всіх випадках вона символізувала, передусім, силу «російської зброї»

Факти використання її російськими націоналістами, що воювали на стороні нацистів, не дають змоги говорити про виключну «антифашистську»” спрямованість. «Георгіївська стрічка»є, перш за все, елементом російської символіки. Тож вважати її абстрактним символом Перемоги над нацизмом не можна. За такого підходу величезні жертви українського народу (як і інших народів колишнього СРСР) та активна участь у боротьбі з Третім Райхом виглядають другорядними та знеціненими.

Слід нагадати, що відповідно до Закону України «Про внесення зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо заборони виготовлення та пропаганди георгіївської (гвардійської) стрічки» публічне використання, демонстрація або носіння георгіївської (гвардійської) стрічки чи її зображення тягне за собою адміністративну відповідальність.